Autor Tema: Galop leteceg konja 2  (Posjeta: 5077 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Borg

• Učim pisati
  • *
Galop leteceg konja 2
« : Siječanj 23, 2007, 21:41 »
Evo i treca injekcija danas...nuspojave nista...jedino apetita nemam nikako...ali zato krvna slika ocajna neutrofili 1,04. doktorica koja mjenja moju kaze podnosljivo...sestra koja daje interferon kaze uzasno...ali ipak mi dali danas...sta ciniti kako podici te neutrofile...doktori kazu b-vitamin...a ja odoh travaru da vidim sta ce mi on reci...

Offline iva

• tapir
  • Administrator
  • PROFI
  • Spol: Ženski
  • boo
    • ABC Hepatitis
Odg: Galop leteceg konja 2
« Odgovori #1 : Siječanj 23, 2007, 22:02 »
Ajde nemoj sad trave neke baš.. nije to baš sigurno ???!
Za neutrofile pomaže Neupogen. Samo što nije na listi HZZO, na žalost. Niti cijenu ne znam :-[... Ehh... Obično se daje kod kompterapije, ali u svakom slučaju popravlja neutropeniju.
Evo u ovom topicu sam prepisala o njemu:

http://www.abchepatitis.hr/forum/index.php?topic=108.msg931#msg931

Citat:
Indikacije   

Skraćenje trajanja neutropenije i smanjenje pojave febrilne neutropenije u bolesnika s nemijeloičnim malignitetom liječenih uobičajenom citotoksičnom kemoterapijom. Skraćenje trajanja neutropenije i njenih kliničkih posljedica u bolesnika pod mijeloablativnom terapijom koja prethodi transplantaciji koštane srži.

Offline bluka

• PROFI
  • ko hoda ne trci!
« Odgovori #2 : Siječanj 23, 2007, 22:13 »
e 'vako da ti kaze strucnjak za neutrofile! 1.04 je solidno na terapiji, pusti kraju medicinske sestre koje se uvijek prave pretjerano pametne. moji neutrofili su varirali izmedju 0.699 i 2.200, od sedmice do sedmice vrijednosti su bile razlicite. osjetno su pali prvi mjesec terapije, da bi sve do ljetos imali vrijednost od 0.900-2.300. ovih 2.300 je bio rekord! negdje oko 36-te sedmice su bili znacajno snizeni (0.699) i ted se doktorica odlucila da treba prekinuti s terapijom na dvije sedmice. nakon 2 sedmice pauze imali su ovu navedenu rekordnu vrijednost. ono sto ti sa sigurnoscu mogu reci je da se terapija ne prekida ako neutrofili nisu nizi od 0.750. ako se spuste na 0.500 (to je vec ozbiljna opasnost po zivot) momentalno se ukida terapija sve dok se vrijednosti neutrofila ne dignu na tolerantan nivo za nastavak. prosjecna vrijednost mojih neutrofila je bila, kad saberem 2 i 2, oko 1.200. vec sam rekla za b vitamine, ne mogu ti skoditi, iako nisu direktno vezani za neutrofile povecace ti apetit to znam sigurno. meni je dr prepisivala injekcije vitamina b12 ako su mi sve vrijednosti u KKS bile dosta niske (odnosno, ako me istovremeno "udarala" znacajna leukopenija, neutropenija, anemija, trombocitopenija). ti se svakako posavjetuj sa svojim dr. samo se ne sikiraj, tvoji su neutorpencici za sad podnosljivo niski! samo hrabro naprijed. ajd nam natipkaj kompletnu krvnu sliku, da se malo uporedjujemo, 'oces?

Offline Gioia

• PROFI
  • Ništa mi neće ovaj dan pokvarit.
« Odgovori #3 : Siječanj 23, 2007, 22:13 »
A evo nešto o NEUTROFILIMA sa stranice http://www.medicina.hr/aktualna%20tema/clanci/diferencijalna_krvna_slika.htm:

Vrste bijelih krvnih zrnaca su: neutrofili, limfociti, eozinofili, monociti, bazofili.  Limfociti i monociti

Neutrofili -

Normalan broj: 2-7.5 x 109/l (40-75%)

Povećani su kod: bakterijskih infekcija, traume, opeklina, krvarenja, upale, infarkta, polimialgije, mijeloproliferativnih poremećaja i uzimanja pojedinih lijekova (npr. kortikosteroida). Značajno su povišeni kod leukemija, proširenih malignih bolesti i teških infekcija u djetinjstvu. Naziv za povećan broj neutrofila je neutrofilija.
Smanjeni su kod: virusnih infekcija, bruceloze, tifusa, kala-azar, tuberkuloze, septikemije, hipersplenizma, lupus eritematodesa, reumatoidnog artritisa, manjka vitamina B12 i poremećaja koštane srži. . Lijekovi kao što su karbamazol i sulfonamidi također ih snižavaju. Naziv za smanjen broj neutrofila je neutropenija.

Pa onda sa stranice http://www.mef.hr/Patologija/keywords/kw_neutroph.html :

Neutrofil

Neutrofili su najbrojniji granulociti (ostala dva su bazofili i eozinofili). Dobili su ime jer se granule u rutinskom bojenju oboje relativno neutralnom bojom (u usporedbi s bazofilima i eozinofilima). Neutrofili nastaju u koštanoj srži, a potpuno zreli dospijevaju u krv. Tako su odmah spremni za prvu liniju stanične obrane. Izlaganjem određenim proupalnim medijatorima i kemotaktičnim čimbenicima koji ih privlače na mjesto stimulusa, neutrofili se aktiviraju, tj. pojačava se njihova sposobnost za obavljanje različitih funkcija. Radi se o izrazito proždrljivim fagocitima, tako da se zajedno s makrofagima nazivaju "profesionalnim" fagocitima, čime se ove stanice razlikuju od svih ostalih koje imaju sposobnost ingestije tvari, ali u puno manjoj mjeri.

I najzad sa http://www.sportskitrening.hr/Clanci%20za%20download/Krvne_stanice.doc:

Neutrofili :
•   Čine 60-70% leukocita u krvi.Promjer im je 12-15 µm,jezgra im je podijeljena na 2-5 režnjića povezanih tankim nitima kromatina.Citoplazma neutrofila sadržava 2 vrste zrnaca: najbrojnija su specifična zrnca,a drugu vrstu čine azurofilna zrnca.
•   Neutrofili su svijetloružičaste boje
•   Neutrofili brane organizam od mikroorganizama,naročito bakterija.Njihov broj se poveća prilikom infekcija.Oni fagocitiraju male čestice pa se nazivaju mikrofazima ili velike čestice-makrofazi.
•   Kreću se pomoću pseudopodija-mogu izaći van iz kapilare
•   neutrofil fagocitira česticu tako da je obuhvati pseudopodijima-čestica se nađe u mjehuriću (fagosomu),specifična zrnca se stope s fagosomom i izbace u njega svoj sadržaj.Pomoću proteinske pumpe u membrani fagosoma pH mjehurića se spusti do oko 4-tada azurofilna zrnca (primarni lizosomi) ispuste svoje enzime u kiselu sredinu pa se bakterije usmrte i probave.
•   Mrtvi neutrofili,bakterije i poluprobavljene tvari stvaraju gnoj (pus).

Offline bluka

• PROFI
  • ko hoda ne trci!
« Odgovori #4 : Siječanj 23, 2007, 22:20 »
gioia, budi ljubazna pa nam predoci info i o limfocitima. mene oni bas zanimaju. thanx!

Offline Gioia

• PROFI
  • Ništa mi neće ovaj dan pokvarit.
« Odgovori #5 : Siječanj 23, 2007, 22:45 »
Yes ma'am:

http://www.medicina.hr/aktualna%20tema/clanci/diferencijalna_krvna_slika.htm

Limfociti

Normalan broj: 1.3-3.5 x 109/l (20-45%).
Povećani su kod: virusnih infekcija (EBV-Epstein barr virus, CMV-citomegalovirus, rubeola), toksoplazmoze, hripavca, bruceloze, kronične limfatične leukemije. Visoka razina abnormalnih (atipičnih) limfocita karakteristično se viđa kod EBV infekcija. Naziv za povećan broj limfocita je limfocitoza.
Smanjeni su kod: liječenja koritkosteroidima, lupus eritematodesa, u uremiji, kod legionarske bolesti, AIDS, infiltracija koštane srži, nakon kemoterapija, nakon radioterapije. Naziv za smanjenje broja limfocita jest limfopenija.

Vrijednosti podvrsta T-limfocita:
CD4: 537-1571/mm3 (vrijednosti su niže kod HIV infekcije)
CD8: 235-753/mm3
CD4/CD8 omjer: 1.2-3.8.

Pa dalje:

http://www.sportskitrening.hr/Clanci%20za%20download/Krvne_stanice.doc

Limfociti :
•   Imaju važnu ulogu u obrani od mikroorganizama,stranih molekula i stanica raka.
•   Imaju različit vijek trajanja.neki traju samo nekoliko dana dok drugi proborave u optoku krvi nekoliko godina.
•   Postoje 3 skupine limfocita: T-limfociti,B-limfociti i limfociti nula.
•   B-limfociti nose površinska protutijela.Kad se aktiviraju specifičnim antigenom umnože se i diferenciraju u plazma stanice koje proizvode specifična protutijela-imunoglobuline.
•   T-limfociti nose površinske receptore koji nisu imunoglobulini. Specijalizirani su za prepoznavanje antigena vezanih za prepoznavanje antigena vezanih za površinu drugih stanica. Citotoksične T-st uništavaju presađene i druge strane stanice te st.napadnute virusima stvarajući pukotine u njihovoj membrani-izlazi st.sadržaj. Pomagačke T-st izlučaju čimbenike koji potiču T i B limfocite na odgovor na antigene. Supresijske T-st.prigušuju odgovor na strane antigene-potisnu odgovor na vlastite antigene. ???
•   I B i T limfociti imaju sposobnost imunosnog pamćenja.Svaki limfocit je predodređen za odgovor na točno jedan antigen. Kad se 1. put susretne sa svojim specif.antigenom limfocit se nekoliko puta podijeli. Neke od tih st se diferenciraju u izvršne st npr B limfociti u plazma st,a druge st ostanu nedjelotvorne-memorijske st-kad se taj antigen pojavi reakcija je puno brža i jača.

Pa dalje (ovo je pretpostavljam skripta nekih vrijednih studenata medicine):

http://free-bj.t-com.hr/medicinskaskolabjelovar/skripte/KLINIKA/INT-Imunoloski_sustav.doc

IMUNOLOŠKI SUSTAV-   Ljudski organizam ima sposobnost da se brani od njemu stranih i štetnih tvari koje mogu oštetiti njegovo tkivo i organe
-   Ta sposobnost zove se imunost
-   Strane i štetne tvari u organizam mogu prodrijeti prirodnim i neprirodnim putem
-   Prirodno – udisanjem preko sluznice dišnog organa, hranom kroz probavne organe gutanjem, kontaktom vanjske kože
-   Neprirodno – parenteralnim putem, injekcijama i.v., i.m.
-   Te strane životinje zovu se antigeni, a po sastavu su bjelančevine biljnog i životinjskog podrijetla i lijekovi vezani za bjelančevine
-   Imunost može biti: 1) NESPECIFIČNA, 2) SPECIFIČNA
-   1) NESPECIFIČNA IMUNOST
-   Čine koža, želučane kiseline, leukociti, makrofagi
-   Koža sprečava ulazak antigena
-   Želučana kiselina ih ubija
-   Leukociti i makrofagi ih proždiru i probave
-   2) SPECIFIČNA IMUNOST
-   Posredovana T i B limfocitima
-   Može biti a) specifična prirodna, b) specifična umjetna
-   a) SPECIFIČNA PRIRODNA IMUNOST
-   AKTIVNA – stječe se preboljenjem bolesti u tijeku koje organizam stvara antitijela protiv te bolesti
-   PASIVNA – kada dijete dobije gotova antitijela od majke u prvim mjesecima života putem majčinog mlijeka
-   b) SPECIFIČNA UMJETNA IMUNOST
-   AKTIVNA – stvaramo ju vakcinacijom, npr. BCG vakcinacija protiv TBC-a
-   PASIVNA – bolesnik dobije gotov serum sa već stvorenim antitijelima
-   Imunost posredovana T-limfocitima je STANIČNA/CELULARNA IMUNOST
-   Imunost posredovana B-limfocitima je HUMORALNA IMUNOST
-   B-limfociti u kontaktu s antigenima stvaraju antitijela imunoglobine, reakcija između antigena i antitijela zove se IMUNO REAKCIJA
-   T i B limfociti potječu iz matične stanice
-   70 – 80% ukupnih limfocita prolazi kroz timus i odatle naziv T-limfociti i odlaze u limfatična tkiva
-   Ostalih 20 – 30% prolaze kroz burzu (vreću) i odatle naziv B-limfociti, oni završavaju u limfatičnim tkivima
-   Limfatična tkiva su u grlu – krajnici, adenoidi, slezena, limfni čvorovi, crijeva, koštana srž
-   Krajnici sprečavaju ulazak bakterija kroz nos i usta
-   Limfni čvorovi u slezeni i koštanoj srži zaustavljaju bakterije koje su već ušle u krv
-   Kad antigen uđe u organizam uhvati ga makrofag i predoči limfocitima T i B u čvorovima
-   B-limfocit se aktivira i stvara antitijela GAMAGLOBULINE
-   Antitijela se vežu za antigen i onda ga: a) istalože, b) neutraliziraju,             c) slijepe, d) otope i razore
-   Sami ili uz pomoć SUSTAVA KOMPLEMENATA koji olakšava žderanje
-   Ako makrofag predoči antigen T-limfocita, aktivira ga
-   T-limfocit djeluje na B-limfocit potičući ga na stvaranje antitijela i istovremeno T-limfocit ubija antigene, bakterije, viruse
-   Reakcija antigen-antitijelo je IMUNA REAKCIJA

« Zadnja izmjena: Siječanj 23, 2007, 22:56 Gioia »

Offline majja

• Pionirka Mara
  • PROFI
« Odgovori #6 : Siječanj 23, 2007, 23:39 »
Nemoj nikakve travke mesati sa ovom terapijom. Nikako!!

Offline bluka

• PROFI
  • ko hoda ne trci!
« Odgovori #7 : Siječanj 24, 2007, 09:16 »
gioia, hvala puno! zasto ste toliko alergicni na travke??? ajd, zivo me zanima... ako neko ima konkretno objasnjenje zasto ne?

Offline iva

• tapir
  • Administrator
  • PROFI
  • boo
    • ABC Hepatitis
« Odgovori #8 : Siječanj 24, 2007, 10:41 »
Zato što s travama nikad ne znaš. Ne mogu se standardizirati. Ovisi o 1000 faktora, gdje je rasla, koliko sunca, vlage, što oko nje raste etc.. I onda neka kao "zdrava" za jetru može sadržavati i toksične stvari.
Sjećam se jednog primjera čovjeka koji je tu bio. U sred terapije je počeo piti neki "čaj za jetru" od nekog travara i sve mu podivljalo, jetrene do neba. Na kraju je i u bolnici završio i priznao da je pio čaj. Prestao, odležao svoje i negativan i danas :). Stariji čovjek.
Nemam pojma što je pio, samo s travama nikad nisi siguran, samo to :police:...

p.s. Gioia, hvala :-* na edukaciji  ;) :smitten:
« Zadnja izmjena: Siječanj 24, 2007, 10:47 iva »

Offline joso

• Junior
  • **
  • Spol: Muški
« Odgovori #9 : Siječanj 24, 2007, 11:24 »
ja naprimjer nisan alergičan na trave ali jesan na travare a posebno one koji daju oglase da liče hepatitis mislin da nema nižeg ljudskog bića od onog koje tuđu bolest i životnu ugroženost koriste za materijalni dobitak . svima bi ja njima ubrizga dozu genotipa 4 pa da vidimo kako se liču .pristalica sam korištenja trava kao pomoći kod svih bolesti ali nažalost zbog poplave razni šarlatana teškoje naći konpetentnu osobu .

Offline bluka

• PROFI
  • ko hoda ne trci!
« Odgovori #10 : Siječanj 24, 2007, 13:22 »
dobro sad, trave su sirok pojam. ja nisam mislila na trave koje su namjenjene iskljucivo pomaganju jetre, vec generalno.... i spinat je trava, pa vjerujem da ga svi jedemo  ^-^
cajevi za prociscavanje organizma, kamilica, zeleni caj, sta ja znam.... ja sam to sve pila i pijem i danas... i duvan je trava, a znam nas ovde masu koji pusimo  >:(

Offline majja

• Pionirka Mara
  • PROFI
« Odgovori #11 : Siječanj 24, 2007, 17:17 »
ja naprimjer nisan alergičan na trave ali jesan na travare a posebno one koji daju oglase da liče hepatitis mislin da nema nižeg ljudskog bića od onog koje tuđu bolest i životnu ugroženost koriste za materijalni dobitak . svima bi ja njima ubrizga dozu genotipa 4 pa da vidimo kako se liču .pristalica sam korištenja trava kao pomoći kod svih bolesti ali nažalost zbog poplave razni šarlatana teškoje naći konpetentnu osobu .

Ovako i ja mislim!  O0

Ja nisam protiv trava, daleko od toga, ali mislim (a i doktori ovde), da ako se krene sa inf terapijom, ne treba mesati nikakve druge pripravke. Kao sto ne valja jesti spanac i druge namirnice bogate govzdjem, tako se ne bih usudila pripremati MM bilo sta, tipa tih trava i sl. Tu naravno ne mislim na caj od kamislice, vec na one malo "teze" travke a koje su inace dobre za prociscenje jetre (cikorija, lincura i sl....)

Druga stvar, nikada ne mozes da budes sigurna u kojoj su razmeri mesane travke,i sve ono sto je Iva napisala  O0, i pre svake uptrebe, treba dobro prouciti o svakoj vrsti, jer ni sa njima ne valja preterivati, jer i one mogu imati nezeljene efekte ako se ne uzimaju strogo po pravilima.

A za ove, sto "lece" hepatitis.........isto bih im kao i  Joso!!  :knuppel2:

Offline joso

• Junior
  • **
« Odgovori #12 : Siječanj 24, 2007, 20:30 »
ja prije a i sada na terapiji redovno pijem zeleni čaj poslin svakog glavnog obroka prvenstveno zbog toga jer smanjuje apsorbciju željeza iz hrane za 70% aonda i jer je snažan antioksidans.ali dabise sad za vrime terapije upušta u eksperimente sa nekim mješavinama u većini slučajeva bez ikakve deklaracije ili sastava nepadami napamet  :uglystupid2:

Offline bluka

• PROFI
  • ko hoda ne trci!
« Odgovori #13 : Siječanj 25, 2007, 08:58 »
joso, zeleni caj je super stvar (ako se pripremi kako treba, dakle ne sa vrelom vodom, nego prokuhana voda mora da se rashladi na 60 stepeni da bi zeleni caj imao svoju pravu funkciju). mada... ja sam ovde na forumu nekad procitala da se ne preporucuje jetrenim bolesnicima bilo kakav caj osim kamilice??? iskreno, ja sam pila zeleni i na terapiji, i prije, i sad ga pijem...

Offline gardist

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #14 : Siječanj 25, 2007, 12:39 »
Na jetrenoj dijeti koju sam dobio izrijekom je zabranjen zeleni caj i sve druge vrste jakih cajeva poput npr indijskog.
Dakle stedite jetru i izbjegavajte te vrste cajeva.

Offline bluka

• PROFI
  • ko hoda ne trci!
« Odgovori #15 : Siječanj 25, 2007, 14:39 »
ok, kod nas sretnika sa manjim ostecenjem jetre, mislim da to ne igra pretjeranu ulogu, pogotovo ako se konzumira umjereno. jedna-dvije solje na dan ne bi trebalo da naprave neku stetu. svakako podrzavam misljenje da jetru treba postediti, ali mislim da se bolji efekat postize odabirom pravilnog jelovnika, nego sad lupat' glavu oko cajeva... svakako je najpametnije pitati ljekara  ;)

Offline roka

• PROFI
« Odgovori #16 : Siječanj 25, 2007, 15:15 »
Ovo za zeleni caj mi bas nije jasno jer navodno zeleni caj spusta nivo zeljeza,a to bi pak trebalo biti dobro za jetr pogotovo na terapiji ili ?  ???

Offline tecumseh

• Global Moderator
  • PROFI
  • One taste!
« Odgovori #17 : Siječanj 25, 2007, 20:44 »
ok, kod nas sretnika sa manjim ostecenjem jetre, mislim da to ne igra pretjeranu ulogu, pogotovo ako se konzumira umjereno. jedna-dvije solje na dan ne bi trebalo da naprave neku stetu. svakako podrzavam misljenje da jetru treba postediti, ali mislim da se bolji efekat postize odabirom pravilnog jelovnika, nego sad lupat' glavu oko cajeva... svakako je najpametnije pitati ljekara  ;)

Podržavam stav i razmišljanje! Manje je bolje.  :) ;)
Treat the earth well: it was not given to you by your parents, it was loaned to you by your children. We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.

Offline joso

• Junior
  • **
« Odgovori #18 : Siječanj 25, 2007, 20:59 »
ja koristin čaj HOICHA taj čaj je japanskog porijekla poslin branja listići se pare takvin postupkon neutralizira se stimulativno djelovanje čaja tako da nevidim razloga zašto bu bija štetan za jetru

Offline tecumseh

• Global Moderator
  • PROFI
  • One taste!
« Odgovori #19 : Siječanj 25, 2007, 21:03 »
Hojicha i kukicha i bancha nisu sencha. Oni su okej. Alkaliziraju. Smrde po čarapama. Znam iz dugogodišnjeg iskustva  ;D
Treat the earth well: it was not given to you by your parents, it was loaned to you by your children. We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.

Offline bluka

• PROFI
  • ko hoda ne trci!
« Odgovori #20 : Siječanj 26, 2007, 09:47 »
ja pijem sve cajeve, uglavnom ove nase dobro poznate "domace". kamilica, nana, sipak, kaduljom ispiram usta jer sam imala dosta problema sa usnom supljinom, valjda zbog pada imuniteta, iako imam sve zdrave zube  ^-^ . zalfija je isto ok za oralnu higijenu. locem vodu vise nego prije, mislim da je to pohvano. ponovo pijem noni sok. sve u umjerenim kolicinama. i sigurna sam da mi nista od toga nece naskoditi. te egzoticne cajeve ne poznajem, nisam ih nikad uzimala. povremeno si skuham caj od nevenovih cvjetova, po misljenju sadika sadikovica (odavno poznat pokojni bosanski travar) djelotvoran je za lijecenje svih virusnih hepatitisa. 

Offline Boby

• Skoro profi
« Odgovori #21 : Siječanj 27, 2007, 20:22 »

Sikavica je i medicinski prihvaćena za jetrene bolesti i meni je dr. Hrstić kazala da je ok uz terapiju. Pijem je već godinu dana i razlikujem koja mi je ok, a koja je stara i ne mogu mi travari podvalit neke kličke. Taj čičak mora biti nježne bež boje i sa što više "cvjetova", a što manje kličaka u pakiranju. Kuham ga da je blag i nosim i u termosici!  Jedan cvijet mi je ok za šalicu - dvije čaja.Oblikom me cvjetovi podsjećaju na izgled samog virusa, pa mi se nekako i instiktivno čini da je to - to!!  Kažu da za svaku bolest na zemlji postoji biljka...Doista imam osjećaj da mi jetra lakše od nje diše!
Vidim da je taj mali korov i diljem svijeta jako omiljen! Dugo mi je trebalo dok sam skužila da je Sylimarin Marinae, o kojem sam puno dobroga čitala na stranim siteovima - po naški naša mala sikavica! Svi je hvale. Postoji i extrakt u tabletama koji pijem kad nestane zalihe.

Kamilica i šipak su oduvijek i zauvijek na pijedestalu svih eliksira.

Razne mješavine smatram rizičnima uzimati pod terapijom, a i inače trave su nauka... Sad malo proučavam što nađem o gospinoj travi, jer mi njeno kantarionovo ulje blaži osipe i kožne nus-probleme!

Zeleni čaj je ista biljka kao i crni čaj, ali drugačije tretiran, divan je antioksidant, ali ne znam baš pod terapijom, ima tanine, teine... ja ne bi, jako je to. Ali drugo je rooibos, afrički crveni grm, koji nema te teine i jaako je lagan, skroz neutralan (s malko mlijeka, mmm), valjda je po sastavu sličan bancha čaju kojem se makrobiotičari kunu na vjernost, a taj pak nema okusa ni mirisa ni boje...

Offline majja

• Pionirka Mara
  • PROFI
« Odgovori #22 : Siječanj 27, 2007, 22:56 »
Boby, jel sikavica i cicak isto??!!  :idiot2:

Offline Boby

• Skoro profi
« Odgovori #23 : Siječanj 28, 2007, 08:55 »
majjo, mislim da je sikavica samo jedna od vrsta čičaka, provjerit ću :-\. Raste dosta po obali i otocima, a bere se u srpnju/julu!!! Dosta je oštra i pika, jer su bodljice jaaako tanke, izgledaju zapravo nježno, pa se mora pazit prstiće kod kuhanja čaja. Ja prelijem dva tri cvijeta s dvije - tri šalice kipuće vode i ostavim 2-3 minute, da bude blaga, uz par kapi limuna...mmm! Nekad mi ispadne ko bljutava vodica, to samo znači da treba malo više, a sve zavisi of kors od ukusa :smitten: