Autor Tema: Povišeni ALT, AST i GGT  (Posjeta: 45115 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivana

• Učim pisati
  • *
Povišeni ALT, AST i GGT
« : Veljača 24, 2008, 20:21 »
Poštovana dr. Hrstić!

Imam pitanje za Vas. Na posljednjoj kontroli krvi, mom bratu uočeni su povišeni jetreni enzimi ALT, AST i GGT. ALT 89, AST 44, GGT 63. Ostale su vrijednosti sve u redu. Ima 22 godine.
Liječnik mu je dao uputnicu za markere na hepatitis.
Moram napomenuti još i to da je on stalno umoran, već nekih 2-3 mjeseca, koliko god da spava uvijek je umoran i bez energije, a uz to ga bole i ruke. Nismo do sad obraćali pažnju budući da se bavi teškim fizičkim radom.
Mene zanima kolike su šanse da ima hepatitis? Ja sam se tome dosta informirala i vidjela sam da su umor i bolovi u zglobovima simptomi hepatitisa C. Prije Božića izvadio je zub i mislim da se jedino na taj način mogao zaraziti hepatitisom C. Ali zbog čega je stalno toliko umoran i bez energije?
Unaprijed Vam hvala na odgovoru.

Offline irhrstic

• Počasni, stručni i dragi nam članovi
  • Skoro profi
Odg: Povišeni ALT, AST i GGT
« Odgovori #1 : Veljača 27, 2008, 22:33 »
Ne vjerujem da se radi o hepatitisu C SAMO zato sto je nedavno bio kod zubara!!!!! Vi pricate kao da znate da se on vec zarazio!!!!
Moze li se radi svejedno o hepatitisu - moze. Tesko je odgovoriti na pitanje koje ste postavila - kolike su sanse da se radi o virusnom hepatitisu.... To je, istina, najcesca kronicna bolest. No, razlicita je ucestalost ovisno o dobnoj skupini. Simptomi koje navodite nisu samo simptomi hepatitisa C. Mogu biti simptomi i autoimunih bolesti jetre - koje takodjer nisu bezopasne (svi misle samo na virusni hepatitis). Dakle, neka Vas brat ode izvaditi krv, nalazi serologije gotovi su za tjedan dana. I dilema ce biti rijesena. Ako nalazi budu negativni potrebna je daljnja obrada.
Ne uzrujavajte se prije vremena!!!!!

Srdacno, Dr Hrstic

Offline gogana18

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #2 : Studeni 19, 2010, 15:14 »
 pitanje
ako je ast 223 alt 448 a ggt 98, znaci da je rijec o jetrenim enzimima. samo me zanima dijagnoza . hvala

Offline tosa

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #3 : Studeni 19, 2010, 19:00 »

Koliko su ukupni, direktni i indirektni bilirubini, albumini,glubulini, fibrinogen zeljezo i holesterol.

Offline gogana18

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #4 : Studeni 19, 2010, 19:55 »
 albumine , glubuline i bilirubin nije pacijentica vadila. radila samo kks, urin, i enzime, a kolesterol je 5,4 sto znaci da je blago povisen.  pacijentica svakih deset dana ima zelucane napadaje s grcenjem te povraca, ti napadaji joj se jave ako znaci popije nesto gazirano ili pojede ljuto ili nesto zafrigano. no zadni napadaj je bio joj najgori jer je trajao vise od nekoliko sati, njezin obiteljski lijecnik joj je dao da pije concor i poslao je da vadi te nalaze koje sam vam nabrojala. jedino stto je u urinu se pojavljuju leukociti i malo plocastog epitela te malo bakterija i dosta sluzi. voljela bih znati vase misljenje .
hvala 

Offline tosa

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #5 : Studeni 19, 2010, 21:34 »

Direktni bilirubin joj je najvazniji i on ce pokazati da li se radi o nekoj bolesti jetre.Ne bi bilo lose da izvadi i amonijak NH3.Transaminaze su zaista velike.Ako joj ukupni bilirubin bude preko 100, morat ce uraditi redom:ulatrazvuk abdomena, nakon njega CT i na kraju MR.Nakon toga dolazi pregled kolor doplerom. Pojava povisenih leukita u urinu moze ukazivati na bilo kakvu bolest,ali ako potice od jetre koja se ne moze dijagnosticirati samo na osnovu transaminaza, onda bi mogla biti bakteriemija.

Offline HCV1afighter

• PROFI
  • Spol: Muški
« Odgovori #6 : Studeni 19, 2010, 22:39 »
pitanje
ako je ast 223 alt 448 a ggt 98, znaci da je rijec o jetrenim enzimima. samo me zanima dijagnoza . hvala

Malo izmjenjeni citat irhristic: "Dakle, neka Vaša ------ ode izvaditi krv, nalazi serologije gotovi su za tjedan dana"

svakako se liječiti

Offline gogana18

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #7 : Studeni 20, 2010, 07:45 »
uredu hvala
mislim da ce ici sljedeci tjedan nadam se da je je njezin obiteljski lijecnik poslati na daljne pretrage koje ste naveli
jos jednom hvala  :)

Offline irhrstic

• Skoro profi
« Odgovori #8 : Studeni 21, 2010, 23:07 »
sve sto ste naveli govori za jetrene enzime!!!! i visoki su, prilicno!!! potreban je pregled i daljnja obrada - ne samo na virusni hepatitis.
postoje simptomi sto govori u prilog aktivne bolesti - ma koja ona bila. potreban je i UZV trbuha (odnosno jetre i zucnjaka).

dr hrstic

Offline gogana18

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #9 : Studeni 26, 2010, 09:29 »
isla je vadit markere jetre i svi su negativni. a za uzv abdomena narucena je tek za dva mjeseca.

Offline irhrstic

• Skoro profi
« Odgovori #10 : Prosinac 04, 2010, 23:36 »
forum nije dobar medij za postavljanje dijagnoze. osobu treba pregledati hepatolog i ordinirati paletu pretraga.

dr hrstic