Autor Tema: Hepatitis B  (Posjeta: 7317 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline barba

• Učim pisati
  • *
Hepatitis B
« u: Ožujak 22, 2007, 10:07 »
Lijep pozdrav, ja sam mama 1,5 god djeteta kojemu je nakon što je dobio derivate krvi otkriveno da je HbsAg pozitivan, sve ostalo u nalazu negativno. Rečeno nam je da boluje od hepatitisa B. Nakon još jedne pretrage, u krvi nije utvrđena HBV-DNA. Zanima me da li to znači da je on bolest prebolio ili je kronični bolesnik od hepatitisa B, i da li to znači da kad tad može se sve razbuktati i virus se opet nači u krvi. Molim Vas vaša mišljenje, i načini kako da dijetetu pomognem. Hvala lijepa.

Offline irhrstic

• Počasni, stručni i dragi nam članovi
  • Skoro profi
Odg: Hepatitis B
« Odgovori #1 u: Ožujak 22, 2007, 21:40 »
To znaci da Vase dijete ima "glavni" antigen virusa ali da se razmnozavanje virusa ne moze detektirati u krvi. Dijete je potrebno kontrolirati. Zaraza "horizontalnim" putem, dakle putem krvnih preparata na srecu u djece ima vecu mogucnost spontane eliminacije virusa za razliku od djece koja su zarazena "vertikalnim" putem - pri porodu, od majki s poznatim hepatitisom B. Savjetujem Vam da ostanete u kontaktu s pedijatrom-hepatologom ili pedijatrom-infektologom radi pravovremene procjene faze bolesti.

Srdacno, Dr Hrstic

Offline barba

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #2 u: Ožujak 23, 2007, 09:49 »
Hvala lijepa na odgovoru.

Offline barba

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #3 u: Ožujak 24, 2007, 14:13 »
Lijepo Vas molim za još  par odgovora na pitanja koja su se javila u našoj obitelji. Naime dijete sada ne ide u vrtić, ja sam kod kuće. Međutim trebala bih početi raditi, pa me zanima da li će dijete moći pohađati vrtić sa sadašnjom dijagnozom i sadašnjim nalazima. Naime, sljedeća kontrola kod hepatologa je tek za 6 mj. Takođe nam je preporučeno cijepljenje svih ukučana proiv hepatitisa B što smo i učinili. Ako bi Vaš odgovor bio da ne smije pohađati vrtić, već ću morati pronaći nekoga da ga čuva da li će i ta osoba trebati biti cijepljena protiv hepatitisa B? U biti ne mogu ni zamisliti situaciju da će netko uopće htjeti pristati da ga ćuva a da se pritom mora cijeptiti. I molim Vas kako bi trebao glasiti sljedeći nalaz po kojem bi se vidjelo da je hepatitis B prebolio ili postao kronični bolesnik. (Sada je HBsAG +; sve ostalo negativno, zaražen prije 6-10 mj; HBV-DNK nije pronađena u krvi). I još nešto, dijete je zaraženo primanjem derivata krvi, mislite li da bi farmaceutska kompanija koja je proizvela pripravak trebala biti o tome obaviještena ili još više i odgovarati za štetu nanešenu mome dijetetu (iako u prospektu pripravka se navodi mogućnost zaraze hepatitisom) jer kavaliteta života moga dijeteta u budućim godinama može biti znatno manja, odnosno narušena, koliko se god mi kao roditelji trudili. Najljepša hvala i srdačan pozdrav.

OPROSTITE, PRETHODNA PORUKA JE NEPOTPUNA, SLUČAJNO SAM JE POSLALA.
(sređeno, obrisala nepotpunu. iva ;))
« Zadnja izmjena: Ožujak 25, 2007, 00:50 od iva »

Offline irhrstic

• Skoro profi
« Odgovori #4 u: Ožujak 28, 2007, 19:59 »
1. nema zabrane za upis u vrtic, ali o tome svakako trebate obavijestiti tete i nadlezne u vrticu
2. najidealniji izgled seroloskog nalaza bio bi: HBsAg neg; HBeAg neg; anti HBs poz, anti HBc poz; anti HBe poz - sto bi znacilo da je dijete preboljelo infekciju i razvilo zastitna antitijela. Ako postane kronicni bolesnik nalaz ce vrlo vjerojatno izgledati: HBsAg poz, anti HBs neg, anti HBc poz, HBeAg poz ili neg; anti HBe neg ili poz
3. svaki novootkriveni hepatitis B potrebno je prijaviti Hrvatskom zavodu za javno zdravtsvo - prijavljuje lijecnik (u ovom slucaju pedijatar). Sto se tice obavjescivanja farmaceutske kuce o prijenosu infekcije i mogucnostima jihovog odgovaranja za nanjetu stetu stvarno ne znam sto da Vam dogovorim obzirom da nisam pravnik. No, i sami kazete da se u prospektu pripravka nalazi taj podatak cime oni jasno iznose mogucnost a rizik preuzimaju oni koji primaju preparat - to Vam je moje "pravno laicko" objasnjenje, za sve ostalo obratite se znalcima.

Pozdrav, Dr Hrstic

Offline barba

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #5 u: Rujan 18, 2007, 13:24 »
Poštovana dr. Hrstić, evo ponovno Vam se javljamo s novim nalazima i molimo za Vaše mišljenje (liječnik specijalist trenutno nije u Zagrebu). Danas, 6 mj. nakon testiranja kada je našem sada 2 godišnjem dijetetu utvrđeno HBsAg pozitivan sve ostalo negativno, HBV-DNA nije utvrđena) dobiveni su sljedeći nalazi: HBV-DNA nije utvrđena, HBsAg, anti HBs, anti HBc, anti HBc IgM, HBeAg, anti HBe SVE negativno. U cijeloj priči možda nisam spomenula da dijete boluje od hipogamaglobulinemije koja je utvrđena s 2 mj starosti. Zadnju terapiju imunoglobulinima primio je prije godinu dana. Molim Vas Vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujemol

Offline irhrstic

• Skoro profi
« Odgovori #6 u: Rujan 18, 2007, 17:33 »
Nalaz:HBV-DNA nije utvrđena, HBsAg, anti HBs, anti HBc, anti HBc IgM, HBeAg, anti HBe SVE negativno.

Ovaj nalaz je ohrabrujuci. Oznacava da je glavni antigen virusa eliminiran, ali NEMA razvijenih antitijela, pa je za konacan seroloski status opetovano potrebna kontrola (3-6 mjeseci). Posebno u kontekstu pridruzene hipogamaglobulinemije. Sudeci po aktualnim nalazima mislim da mozete malo "odahnuti".

Srdacno, dr Hrstic

Offline barba

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #7 u: Rujan 19, 2007, 13:17 »
Hvala na odgovoru. Sretni smo da je ishod takav, međutim postavljamo si pitanje; da li je medicinski moguče da HBsAg nakon 6 mjeseci bude negativan a da se nisu razvila antitijela? Da li se možda radi o laboratorijskoj (instrumentalnoj ili ljudskoj) pogrešci prilikom određivanja HBsAg kada je bio pozitivan? Spominjete kontrole-vjerojatno će ih i naš liječnik propisati, ali da li je još uvijek moguće da u narednim mjesecima HBsAg bude opet pozitivan (kao posljedica jer je nekada u organizmu bio pozitivan a ne kao posljedica ne desilo se zaraze). Mislimo da ne, i da u biti naše dijete nije nikada niti imalo hepatitis B. Da li smo u pravu? Još jednom hvala.

Offline irhrstic

• Skoro profi
« Odgovori #8 u: Rujan 20, 2007, 21:34 »
U medicini je sve moguce. Jer niti covjek a niti testovi nisu 100% tocni. No, cini mi se, da se jos uvijek ne mogu naci protutijela testom, i da ce se pojaviti kroz neko vrijeme.... No, to je moje misljenje. A vrijeme ce pokazati sto je bila istina. Najvaznije je da dijete sada nema hepatitis B, i nadati se da ce tako i ostati.

Srdacno, dr Hrstic